Lenka Procházková

Vítězství bolševiků z ODS na Praze 8

| 21 komentářů

                 Když mě volební štáb ing. Dolejše dva dny před zahájením druhého kola senátních voleb oslovil, zda bych jejich kandidátovi dala podporu, byla jsem velmi rozpačitá. Z veřejných debat, kterých se někteří z kandidátů za Prahu 8 v průběhu volební kampaně zúčastnili, mi sice bylo zřejmé, že mé názory nejsou v rozporu s těmi, které zastával ing. Dolejš, ale podpořit kandidáta politické strany, proti které jsem v době normalizace bojovala, se mi opravdu nechtělo. Když ale tvrdím, že volby do Senátu nejsou o stranách, ale o lidech, bylo by pokrytecké jednat v rozporu s vlastním názorem. Při cestě metrem do Kobylis, kde měla KSČM svůj volební stánek, jsem se ve vzpomínkách vrátila ke svému mládí, abych si připomněla, proti kterým aspektům normalizačního režimu jsem jako chartistka vystupovala. Zde je stručný výčet.

 1. Proti popření demokracie. KSČ tvrdila, že komunistická (záměrně neříkám levicová, protože tehdejší režim praktikoval pouze některé levicové prvky) ideologie je ta jediná správná a ty ostatní jsou pro lidi hrozbou. Nedělají však dnes to samé pravicové strany, když označují levici za hrozbu a tvrdí že pouze pravicová ideologie je ta „správná“? Demokracie není o tom, zda-li je ta, či ona ideologie správná nebo špatná, ale o tom, že občané mohou SVOBODNĚ rozhodnout, kdo a jak jim bude vládnout.
 2. Proti cenzuře. Vládnoucí strana ovládala média a ovlivňovala veřejné mínění. Určitá témata byla zakázána, protivládní článek noviny neotiskly. Ale i dnes jsem se setkala mnohokrát s případem, kdy noviny neotiskly článek kvůli inzerentovi, který byl zároveň členem a sponzorem určité politické strany. Navíc oponent současného establishmentu bývá často médii dehonestován stejně jako tomu bylo i před rokem 1989.
 3. Proti zastrašování. Režim úspěšně občany zastrašoval, imperialismem, hladomorem, válkou se svými politickými nepřáteli… Jak je vidět, i dnes zastrašování funguje. Podařilo se zastrašování Řeckem i návratem komunistického režimu. Strach je jedním z nejhorších ale také nejmocnějších rádců.
 4. Proti nehospodárnosti. Komunistický režim utrácel peníze občanů za zbytečnosti jako jsou zbraně a armáda. V tomto případě musím uznat, že v současnosti nastal posun, protože kromě předražených Pandurů, Grippenů a letadel Casa přibyly okázalosti jako tunel Blanka, tlumočnické služby fy Promopro či sponzoring stavby jaderných bloků Temelína soukromé společnosti ČEZ (ano skutečně jaderná energie bude dotovaná z našich kapes).
 5. Proti kolektivizaci. I zde ovšem nastal posun. Zisky jsou již přísně individualizovány. Ztráty bohužel stále platíme kolektivně.

Jak je vidět, vyjmenované aspekty totality jdou napříč politickým spektrem. Ať se totalitní techniky skrývají pod ideologii pravicovou či levicovou, ať se kryjí pod pláštík „svobody“ nebo blahobytu, vždycky se jedná o zneužití vůle občanů.

Když jsem procházela ulicemi Prahy 8 a viděla čerstvé, přes noc vylepené, nápisy na billboardech s portrétem kandidátky ODS, které voliče varovaly před komunistickým protikandidátem, připomnělo mi to agitační hesla z dob minulých. Apely k voličům nouzově vylepené podél vozovky dokonce mobilizačně podepsal pražský primátor. Moje následná podpora, kterou jsem veřejně vyslovila a podpora vyslovená prof. Martinem Potůčkem sice pomohly ing. Dolejšovi k dvojnásobku předchozích voličských hlasů, ale ty miliónové mobilizační tapety a také vyznání prezidenta republiky nad urnou, že právě bez váhání vhodil hlas pro ODS, měly silnější účinek a senátorka po dalším dni manipulačně komentovaných voleb získala mandát. V Tv se pak prohlásila za bytostnou demokratku(!) a současně uznala, že jí pomohla zvítězit ideologie. Ideologie, která je prosazovaná strachem, dehonestuje voliče na rukojmí. Strach ochromuje logiku a aktivuje k tupému poslouchání příkazů.

Vážení voliči, nehodnotím samotný výsledek voleb na Praze 8, ale neférový způsob nátlaku, pod jehož vlivem se mnozí z vás rozhodovali. Jistě ne všichni. Pokud jste svého kandidáta zvolili podle vlastního zhodnocení jeho osobních a odborných kvalit, postojů a vizí, a v porovnání s tím, jaké postoje a vize má protikandidát vám připadal jako váš vhodnější zástupce v Senátu, pak to znamená, že jste pochopili principy a důsledky demokratických voleb.
Jestli jste ale volili pouze na základě stranické mobilizace, lze vás považovat za novodobé bolševiky. Ideologie a strach nad vámi zvítězili. Novodobé soudružky a novodobí soudruzi, gratuluji, myslí vám to stranicky.

Lenka Procházková

Sdílet tento příspěvek

  21 comments on “Vítězství bolševiků z ODS na Praze 8

  1. Ano, Vašich 5 aspektů podobnosti dnešního režimu s režimem minulým sedí dokonale. Přeji mnoho úspěchů k Vašemu dalšímu úsilí.

  2. Je správné, že byly vzpomenuty základy normalizačního myšlení. Ve své době ohlupovalo veřejnost dlouhá léta a jak je vidět, dost lidí na tyhle triky slyší dodnes…
   ( Na každou složitou otázku existuje jednoduchá -nesprávná-
   odpověď)

  3. Charakteristika normalizacnich praktik si v nicem nezada s charakteristikou natlakove politiky dnesnich „pravicovych“ stran, vcetne neustavniho paskvilu pani Peakove Lidem. Nybrz ze jsem starsi generace, vidim naprosto stejnou paralelu v dobe konce ctyricatych let, kdy nastupovala mlada angazovana generace Pavla Kohouta, Pelikana, Ludvika Kundery (a rady dalsich, kteri bud’ prozreli nebo take nikdy nezmenili svuj svazacky elan a s chuti zralych muzu se vrhali do druhe vlny osvety – do normalizace). Mi osobne evidentne nesedi oznaceni modrych bolseviku. Politicka demagogie je znakem jisteho druhu lidi, kterym je spolecny „zapal“ nikoli politicke presvedceni. Tak jako fanatikum je spolecna nebezpecna mira nadseni a zaslepenosti. Fanatismus a zastrasovani jsou prvnimi dlazebnimi kameny cesty k fasizaci nasi spolecnosti. Z jisteho uhlu pohledu se zda, ze tyto tendence se za posledni desetileti stale zretelneji prosazuji jake mezi nositeli idei nacionalismu, tak i mezi ruznymi skupinami (prozatim) na okraji spolecnosti.

   • Pro Gustafu Ali: Ano, pravdu mate asi Vy. Ten seznam jmen, ktera reprezentuji „nadsene mladi“ je v kazde exaltovane dobe hodne hodne dlouhy. Nakonec po mnoha letech zustavaji v pameti jen ta nejslavnejsi; ta ktera si svou slavu vyslouzi az mnohem pozdeji… Pri letmem pohledu nebyva snadno patrne, jak uprimna je snaha nadsenych, zbozne presvedcenych bojovniku za „novou“ pravdu“. Divak, se kterym nelomcuje nadseni, je casto v pokuseni si myslet, ze penize, karierismus, mezery v charakteru jsou hlavnimi duvody, proc se mladi vrhaji do boje se starymi poradky a bijou hlava nehlava. Elan, nezkusenost, hledani zivotni pravdy jsou vlastnosti, ktere casem podlehaji zmenam.

  4. Zdravím paní Lenko, vážím si Vašich názorů i postojů. Škoda, že nejste v kandidátech pro prezidentské volby, měl by jsem jistotu, komu dám hlas.
   Přeji hodně zdraví, energie k boji za lidi, (kteří si toho ani neumějí vážit),
   ať se Vám daří. Klusáček Karol

   • Dne 15.102012 jsem hodnotil výsledky voleb a do Britských listů jsem napsal komentář s názvem: Dobře, že tu máme komunisty. Myslel jsem tím jen varování , že pokud občané nepůjdou volit, vlády se zmocní demagogové a prospěcháři. V jeho závěru znělo varování, že zlu stačí k vítězství jen to, když poctiví občané neudělají nic. Článek nebyl zveřejněn.

  5. Článek úžasný , udělal mi po dlouhé době velkou radost !!! Jak skvělé vidět , že někdo v tomto státě má v hlavě mozek a používá ho k myšlení . Díky paní Lence Procházkové .Přeposílám svým známým .J.R.

  6. Díky za takové lidi, jako jste Vy. Když vidím a slyším soudruha kandidáta Fischera, je mi zle. Člověk který vstoupil v roce 1980 do KSČ, kdy chartisté jako Vy byli pronásledováni, bude dnes potlačovat demokracii kádrováním voličů. Prý nedopustí, aby dnešní KSČM zasedla ve vládě. No je to prostě pravicový bolševik.
   Bohužel náš národ zmasírovaný médii, je schopen tohoto nechutného kariéristu zvolit prezidentem.

  7. Děkuji za článek a za Vaši odvahu. A k panu Klausovi a ODS jedna věta – přísloví: Ryba smrdí od hlavy.

   Rybář

  8. Vážená paní Procházková. jste skvělá! Moc mně mrzí, že Vám to letos nevyšlo, v každém případě Vám fandím a děkuji za vše, co pro nás děláte.

  9. mnozí vidí, někteří se přesto nepoučí, vy nejen vidíte, ale připomenete, dáte do souvislostí a podepíšete se. Dříve nebo později to snad pak někdo pochopí.

   Oni nakonec prohrají, my, chceme-li vyhrát,
   musíme zabojovat – oni jsou tak špatní, že si to prohrají sami, to je na výhru pro nás málo

   srdečně vás zdravím, e.t. lánský

  10. Klaus kdysi řekl : kdyby bylo více takových Kožených – říkám já -kdyby bylo více takových L.Procházkových….

  11. Vážená paní,
   soudruh prezient Klaus neřekl přímo, koho volil.
   Já jsm si z jeho vět odvodil, že volil komunistického kandidáta, neb je mu bližší. Pan Dolejš byl přistižen přijednání o nelegálním financování strany. Vzpomeňme rok 1997 a financování ODA. A za druhé je přece soudruh Klaus vděčen komunistům za jejich hlasy při první volbě.
   Aještě k těm komunistům: slibují, slibují, ale i když by se dostalik moci, tak nic nesplní, jako vždy.
   S pozdravem
   Libor Michalík, Opava, Slezsko

  12. Jsem z Prahy 8, před volbami jsem navštívila stránky kohovolit a zjistila jsem, že mé názory se nejvíce překrývají s názory v.Potůčka, s vámi pak na druhém místě. S pí Filipiovou jsem měla dokonce zápornou korelaci. S kandidátem KSČM jsem se shodla rozhodně (ve vnitrostátních otázkách) rozhodně mnohem více a proto jsem ho v druhém kole volila. Moc to bohužel nepomohlo…..myslím si, že lidé jsou natolik zaslepení tím, co pořád čtou a slyší, že volit KSĆM, i když momentálně prosazuje dobrou věc, je pro ně něco příšerného. Tady bohužel nefunguje rozum, ale jen stádní myšlení ovlivněné propagandou.

  13. Dobré čtení. Akorát jedno váhání:
   „komunistický režim utrácel peníze občanů za zbytečnosti jako jsou zbraně a armáda.“
   Kdo ví, kam by to vedlo, kdyby v době dvou znepřátelených bloků tomu bylo jinak.

  14. Vážená paní Procházková, sleduji Vaše vystoupení a plně se připojuji k Vašim názorům. Děkuji Vám a přeji hodně zdraví . Marie Opltová

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  *

  HTML tags are not allowed.