Lenka Procházková

One comment on “S Václavem Havlem

 1. Dobrý den, paní Procházková.

  Nevím, zda si na mne ještě vzpomenete, oslovil jsem vás začátkem roku s žádostí o účasti na Konferenci Holešovské výzvy. Možná je dobře, že jste se jí (z časových důvodů, jak jste uvedla), nezúčastnila. Byl to totiž začátek konce HV, která se do dnešních dbů z těchto následků nezmátořila. Ale to je věc jiná, než pro kterou píši těchto pár řádků.
  Především bch Vám chtěl poděkovat za Vaši dosavadní iniciativu a angažovanost ve věci církevních restitucí. Pravda, zatím není jasno, jak to dopadne, jen lze alespoň s povděkem konstatovat, že záležitost neprošla tak hladce, jak si snad někteří představovali, tedy jako nůž máslem. Věřím, že se to nakonec prosadit nepodaří a společnost bude uchráněna od nedozírných následků nejen ekonomických, ale i celospolečneských, neřku-li mezinárodních problémů.
  Paní Procházková, jak jsem již zmínil, děkuji za vše, co jste pro společnost udělala. Musím však přiznat, že prohlídkou některých fotografií jsem byl zaskočen. Chápu, že např. foto s V.Havlem je již staršího data, přesto se nemohu nezeptat, jaký postoj k V. Havlovi zaujímáte dnes, s odstupem času a zkušenostech z jeho účinkování po listopadu 89. Upřímně a otevřeně přiznávám, že V. Havla, až na vzácné výjimky, nemusím, ba ani nechci. Víte, nechci být nespravedlivý, ale z mého subjektivního pohledu mne jeho osoba nepřesvědčuje o zásluhách a slávě, kterou dnes z jistých kruhů požívá. Nechci to detailně rozebírat či pitvat, stačí když nastavím měřítko poměru dobrého a špatného, co pro společnost udělal.
  Ten poměr je zhruba dobrého 20%, toho šptného 80%, resp. do nastoupení do funkce prezidenta to bylo ještě relativně kladné, období po nástupu do funkce nemohu hodnotit jinak, než záporné. Poznamenávám, že je to můj osobní pohled, názor a hodnocení, nicméně je málo věcí, co by mne přesvědčilo o opaku. Je to hodně podobné situaci, ve které se nachází tato vláda, jsou lidé či jisté kruhy, které budou její činnost vynášet do nebe, zbytek pak s ní nebude zásadně souhlasit. Jakkoliv totiž tato vláda při nástupu do funkce slibovala hory doly, postupně velmi rychle měnila taktiku a cíle, které vyvrcholily v dnešní katastrofání stav ekonomiky a společnosti. Důvody Vám jistě nemusím vyjmenovávat. Ale zpět k Havlovi, který stejně plamennými slovy mluvil o světlých zítřcích, o tom, jak a kam chce společnost dovést, co chce prosadit, uskutečnit, co chce odstranit, nebo čemu chce zabránit. Žel, zůstalo u slov a nejen to, on ještě tomuto současnému stavu v mnohém pomohl. Ne, nemohu jej vidět jako osobnost, když jej něktěří srovnávají s T.G. Masarykem, když kolem něj staví slavobránu, ozdobují gloriolou a málem by jej navrhli na světce. Ne, tuto lež, nepravdu a nelásku nemohu překousnout. Jeho heslo o Pravdě a lásce bylo totálně zprofanováno, zdiskreditováno, zbehodnoceno, bohuže i jeho vlastní zásluhou. Takže to jsou důvody, které mne vedou nikoli k nenávisti, ale k objektivního pohledu na jeho osobu. A mohu s lítostí konstatovat, že mne zklamal, že nejen já, ale většina národa v něj vkládalo naději. Ta se však velmi rychle vytratila, když začal úřadovat, nejednou ve svůj osobní prospěch (viz restituce atd.) . Píši to otevřeně proto, že Vám skutečně držím palce, osobně, pokud to je možné, se do této záležitosti také angažuji v místě bydliště nebo na netu, ale fotografie a nejenom s Havlem, nejsou pro mé oko vždy ty nejsympatičtější. Jak jsem již zmínil, fotografie mají již pěkné „vousy“, ale právě proto bych rád znal Váš názor na tyto lidi, možná přátele, na které nedáte dopustit, nicméně při upřímném a čestném pohledu a s odstupem času se dnes někteří mohou jevit jinak, než v době pořízení fotografií. Doufám, že jsem se Vás tímto otevřeným názorem nějak osobně nedotknul, pokud ano, omlouvám se. Víte, je mi bezmála 74 let, mám jisté životní zkušenosti a názory a také mám jednu nevýhodu, že nerad lžu, tedy mluvím pravdu, která – jak jinak- nemusí být vždy každému příjemná. Ale jiné to se mnou asi už nebude, jak se říká, starého psa novým kouskům nenaučíš!
  Přeji hodně dalších sil, dobré nervy a úspěchy v nelehkém boji, který jste
  nastoupila pproti této zkur…, pardon zkorumpované vládě a nenasytné církvi.
  S přátelským pozdravem
  Jiří B a ť a , Holešov
  PS. Za případné chyby se omlouvám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

HTML tags are not allowed.