Lenka Procházková

Výzva občanských iniciativ a hnutí k odpovědnosti politiků a médií vůči situaci v Sýrii

| 0 komentářů

Statisíce syrských rodin opustily své domovy a uprchly do sousedních zemí, aby zachránily holé životy. Proud utečenců táhnoucí přes naše televizní obrazovky je provázen soucitnými povzdechy politiků a komentátorů. Jakoby ta situace vznikla nějakou přírodní katastrofou a ne plánovaným pustošením suverénního státu.


Připadáme si jako diváci nahnaní za mantinely hrací plochy, kde se předvádí zápas pojmenovaný „občanská válka v Sýrii“. Informace o jejích příčinách, průběhu a možných fatálních důsledcích mainstreamová média zamlžují, vedou nás po předkreslených značkách rovnou k trestnému „řešení“. Naše paměť a náš rozum však odmítají souhlasit s tím, že zákon síly lze opakovaně využívat proti síle zákona – tedy mezinárodnímu právu.
Přemýšliví lidé po celém světě pobouřeně sledují další krvavou epizodu z cyklu „boj o demokracii. Politikům se nedá věřit. Čí zájmy hájí?
Ptáme se:
K čemu byla založena OSN, když její pravidla jsou obcházena těmi, kdo proklamují svou globální odpovědnost (článek E, Úmluva o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní a jejich zničení)? Kdo má zájem na eskalaci hrůz v Sýrii? Takové otázky by však měla klást média a hledat na ně pravdivé odpovědi! Jejich hlas zastupující občany by měl znít naléhavě a varovně. Nespokojit se konstatováním co se zhruba děje, ale detailně zjišťovat proč a analyzovat, čemu to slouží a kam to povede. Hlas médií musí být dnes poctivý na nejvyšší míru, musí přijmout svou aktuální velikou odpovědnost za budoucí vývoj událostí. Musí si být vědom toho, že žádná minulá agrese nebyla uskutečněna bez spoluviny právě médií. Jejich podíl na spuštěném mechanismu „humanitních válek“ je obrovský a stále roste.
Proto vyzýváme:
1.Veřejnoprávní média v ČR, aby začala plnit své zadání a sdělovala pravdu o syrské tragédii.
2.Vládu ČR, aby bezprodlení vydala návrh zákonného opatření, kterým bude garantována vojenská neúčast ČR v agresi proti Sýrii a tento návrh předložila do Senátu. Součást návrhu by měl být požadavek zákazu přeletů a přejezdů vojenské techniky za účelem logistické podpory agrese proti Sýrii včetně zákazu vývozu zbraní z ČR do oblastí středního východu. V případě zapojení vojenské aliance NATO do agrese proti Sýrii, navrhnout vystoupení ČR z NATO.
3.Senát ČR, aby návrh zákonného opatření projednal a dal o něm hlasovat.
4.České zástupce v Evropském parlamentu, aby s textem ratifikovaného zákonného opatření neprodleně seznámili předsednictvo EP a žádali o svolání mimořádné schůze pléna k jednání o společném stanovisku k řešení situace v Sýrii.
Praha 10.9.2013

Hnutí za římou demokracii,
František Vlásek

Křesťané za spravedlivý ekonomický řád
Květa Lauterbachová

Lenka Procházková,
spisovatelka

Nezávislá media, o.s.
Václav Dvořák, režisér

za iniciativu Ne základnám,
Eva Novotná, mluvčí

Sdílet tento příspěvek

    Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    *

    HTML tags are not allowed.