Lenka Procházková

Veřejnost vyslyšena!

| 23 komentářů

V úterý 2. října se na půdě poslanecké sněmovny konalo veřejné slyšení, které se týkalo odevzdaných petic proti přijetí zákona o tzv. církevních restitucích.

Jednání moderovala místopředsedkyně petičního výboru poslankyně Hana Orgoníková (ČSSD), která informovala, že petice celkem podepsalo asi 75 tisíc občanů. V publiku zasedli především poslanci opozice a asi dvacet zástupců veřejnosti. V debatních příspěvcích, kde proti odborným historickým a právním argumentům opozičních poslanců (z ČSSD, KSČM a VV) spíše heslovitě uplatňovali své požadavky předkladatelé zákona ústy náměstka (nepřítomné) ministryně kultury Františka Mikeše, a zástupci ODS a TOP 09, krátce promluvil i náměstek (nepřítomného) ministra financí Jan Gregor. Zcela schematicky hájili „svou věc“ i zástupci římskokatolické církve Tomáš Holub (generální sekretář České biskupské konference) a Karel Štícha (ekonom pražské arcidiecéze). Tito posledně jmenovaní činitelé římskokatolické církve však jednací sál opustili předčasně, takže už nemohli odpovídat na otázky.

V závěrečné části slyšení, kdy slovo dostali i zástupci veřejnosti, kteří petice iniciovali a organizovali, dospělo jednání k jasnému stanovisku, které zformuloval Vojtěch Filip (předseda KSČM), a protože bylo hlasováním přijato, bude je petiční výbor tlumočit sněmovně.

1. Bylo konstatováno, že vládní zákon o vyrovnání státu s církvemi je de jure zamítnut, neboť jeho nové projednání nebylo zařazeno na první schůzi sněmovny poté, co zákon zamítl senát, čímž byl porušen jednací řád sněmovny.

2. Petiční výbor žádá ministerstvo kultury, aby do 31. října 2012 odevzdalo sněmovně podrobný soupis nemovitostí, jejichž vydání církve na ČR požadují.  Na dotaz z publika Vojtěch Filip objasnil, že pokud se sněmovna pokusí  fakt, že zákon byl zamítnut zpochybnit a přistoupí k opožděnému hlasování o jeho novém přijetí, bude se jednat o neústavní krok  a věc bude řešit Ústavní soud.

Jako účastnice veřejného slyšení ve sněmovně tedy radostně sděluji, že díky občanské aktivitě mohou i ti, co pouze tiše sympatizovali s naším úsilím, společně s námi slavit první vítězství. Současně ale upozorňuji na to, že se jedná o běh na dlouhé trati a že „protivník“ to nevzdá a bude dál pokračovat v úsilí o získání majetků, které církvím v roce 1948 už nepatřily. Nelekejme se ale a uvědomme si, že to, co jsme od ledna do října tohoto roku dokázali navzdory mediální masáži a vládnímu a katolickému zaříkávání, je velice povzbuzující! Naše společné občanské úsilí zpochybnilo církevní nároky a zahnalo vládní předkladatele do defenzívy. Všem občanským iniciativám i jedincům, kteří nás podporovali, děkujeme za jejich energii, s kterou prosazovali  pravdu.

V dnešní době, kdy jsou zpochybňovány i principy, na kterých vznikla samostatná Masarykova republika, je povzbuzující, že občané (věřící i ateisté, straníci i nestraníci, přívrženci pravice i levice) jsou schopni se spojit v obraně ohrožené suverenity státu. I těm mnohým, kteří už jsou unaveni a zklamáni a už přestávají v demokracii věřit, protože vidí, že jejich život nepozvedla, toto konkrétní vítězství může dodat kuráž. Dnes získala demokracie plusový bod. Je správné si to plně uvědomit. Demokracie přece není dar, který na nás spadl shůry v roce 1989, ale je to proces, každodenní úvazek. Demokracie je společné dílo, a proto žádné úsilí o ni není vydáno zbytečně.

I ty nejslabší z nás, kterých se zamítnutí zákona o takzvaných církevních restitucích citově už nedokáže dotknout, protože do jejich beznaděje „politické zprávy“ neproniknou, by měli jejich blízcí informovat, že se něco změnilo. Dávat naději a šířit ji je povinností nás silnějších, těch co neodešli z bojiště. Tak to bylo vždy a má to svou logiku. Říká se tomu kruhová obrana. Vnější kruh, který je v těsném dotyku s „protivníkem“ čerpá svou sílu a jistotu z vnitřních kruhů, které tvoří to zázemí… Bez Masarykových legií by republika nevznikla. Ale každý z legionářů měl za sebou kruh lidí v zázemí, kvůli kterým do toho šel. Je to už téměř sto let stará záležitost, ale její schéma není zastaralé a stále může sloužit jako návod k použití.

                                                        Lenka Procházková

Sdílet tento příspěvek

  23 comments on “Veřejnost vyslyšena!

  1. Dovoluji si poděkovat všem, kteří si zachovali zdravý selský rozum a zvítězili oprávněně nad lží!

   • O tom bych musela něco vědět. Spíš jste to jen neodeslal, Michale… Napište to znova a klid, na paranoiu je ještě brzy :)

   • Tak jsem si dala práci a ten váš komentář za vás našla. Napsal jste ho k jinému článku. Hezký den.

  2. Mám rovněž velkou radost, že Vaše ohromné úsilí s podporou nás všech, kteří jsme to nevzdali, slaví alespoň částečný úspěch!!! Máte moji velkou podporu, paní Procházková, a doufám, že se objevíte v senátu, ať můžete ještě více a lépe „čeřit vody“ na naší prohnilé politické scéně!!!

  3. Nechápu, proč pí. Procházková „sedla na lep“ Věcem veřejným. Jsou to političtí amatéři, naprosto neschopni konstruktivní, účinné a efektivní činnosti. Bárta ( jejich faktický vůdce) je zdiskreditovaný, nutno dodat že na tom má zásluhu on nejvíc. John není schopen přes špičku vlastního nosu vidět ani do historie, natož do budoucnosti. Ohrožujete tím svou mravní integritu. :/

   • Já se domnívám, že i pro Vás milý pane, by bylo záhodno, abychom si zvolili paní Lenku Procházkovou za prezidentku. A důvod jsem tu uveřejnila: Paní Lenka umí to, co my všichni potřebujeme: Jít cestou, jejíž správnost vedoucí ke zdaru dává naslouchání vlastní intuici, která je silou duše. Leonardo da Vinchi: „Duše sídlí v soudnosti a soudnost sídlí ve zdravém rozumu“. A já si cením toho, že tu je někdo, kdo dokáže národu ukázat, že lze konat správně bez toho, že do všeho musíme zaplést nějakého bývalého, současného, anebo budoucího „třídně-politického“ nepřítele ať zleva či zprava, což vždy vede k rozdělování národa. A právě v této aktivitě ukázala paní Lenka, že je schopna SJEDNOCOVAT národ. A to je, podle mne, hlavní úkol prezidenta. Není pravda, že by se paní Lenka přidávala k VV, ani k ČSSD. Pouze ke svému cíli, který považovala za správný, neodsuzovala ty, kteří se ke stejnému cíli také klonili (možná jen účelově, aby získali voliče, ale to je podružné). Paní Lenka nemůže tedy ohrožovat svou integritu, protože, jak jsem pochopila, ta není založena na ideologii, ale na něčem co nelze podepřít žádnými fakty, ale co se „vyciťuje“ jako pocit spravedlnosti. A právě to této společnosti chybí, pocit spravedlnosti. Doufám, že nyní lidé pochopí, že celý ten „boj“ nebyl o tom, zda vrátit, či nevrátit „co bylo ukradeno“, ale o tom, aby se vědomí spravedlnosti podařilo vrátit do naší společnosti.

  4. Nezávislá kandidatura s podorou nějaké strany v praxi znamená, že ta strana financuje kampaň. Někteří kandidáti do senátu mají finanční podporu i více než jedné strany, což ovšem neznamená, že přejímají názory těch stran. Pokud bychom měli sponzorství podmiňovat čistotou dané strany, pak by sponzorství nebylo vůbec možné a mnozí z nás by museli na pokus zapojit se do politiky skrze Senát rezignovat, protože málokdo vlastní potřebné prostředky na organizaci kampaně.

  5. Az se mi nechce verit, ze by tento zakon byl skutecne zablokovan a tak gratuluji jen opatrne. Jestli ano, tak je to uzasna zprava uz ne ani tak kvuli zastaveni jedne zlodejny a historicke absurdity, ale hlavne kvuli dokladu, ze obcanska angazovanost neco skutecne zmuze. Jen si vzpominam na husi kuzi, kterou jsem mel, kdyz cela kauza zacala s vetsinovou podporu v parlamentu a velice malym povedomim verejnosti o jeji hrozive podobe. Jen malo jsem pochyboval, ze to neprotlaci. Diky jednotlivcum jako jste vy se spina schovavana za bibli a za medove usmevy a faldiky cirkevnich hodnostaru, lavinove drala na povrch.

   Diky urcite patri vsem, kteri si sve nazory nenechali pro sebe a presto, ze jeden hlas ma vahu smitka, se ozyvali, a pridali svou trosku do mlyna, ktery pomalu vytvarel medialni protivahu Kalouskum, Necasum, Dukum a spol…. Diky take patri Marku Bendovi, ze tu cirkveni misku vah nadlehcoval svou nezmernou hlouposti a ze kvuli tomu dokonce obetoval svou nekonecnou politickou karieru.

   Nejen to. Spolecnost se snad opet probudila z iluze, ze hlas jednotlivce nic nezmuze, a z pravidelne se opakujici historicke amnezie a naivity vuci katolicke cirkvi. Ta nas opet donutila si pripomenout jeji presprilis vrely vztah k majetku a jejich pravou totalitni tvar. Tvar vypaseneho pozlaceneho obchodnika, ktery v zajmu sveho domeleho dobra, „osobniho“ prospechu a moci, vzdy myslel na lidi predevsim jako na zdroj vlastniho prijmu. Po staleti jen prodaval jitrnice jake svet nevidel, opijel rohlikama a argumentoval jako princezna kolobezka pricemz strasil trestajicim bohem. Za to bezostysne, a ruku v ruce se svetskyma tyranama, sal krev z nejchudsich.

   Doufam, ze toto opet rozvirene bahno se neusadi drive nez katolicka cirkev ve sve soucasne podobe bude uz jen historickou epizodou nebo bezvyznamnou sektou. Jinak bude opet pripravena natahnout svou tucnou ruku pro vypalne za telefonni spojeni se stvoritelem vesmiru a za ochranu pred jeho vecnym trestem.

  6. já doufám že to neprojde je to nehoráznost jak se snaží okrádat stát všichni ti co si myslí že jsou něco víc než normální občan

  7. Stop církevním restitucím výsledkem boje občanů proti zlodějně církevních hodnostářů.Je příkladem k následování při volbě změny politicko-ekonomického systému zastupitelské demokracie k přímé demokracii. Zastupitelská demokracie prezentovaná politickýmy stranami, trpí stejnou zlodějnou jako církevní restituce. V obou případech si někdo nárokuje právo na majetek a peníze které mu nepatří.

  8. Milá Lenko, pokud bych někoho zvolila za prezidenta/tku, tak Vás. Protože Vy máte to, co neměl ani Havel, ani Klaus: Uvádíte se v činnost v zájmu Vaší duše, která je řízená intuicí a intuice je PRAVDA. A duše náš všech má společné prostředí, což je kolektivní vědomí tohoto státu. A my všichni potřebujeme, abychom se konečně vyznali v tom, co je a co není manipulace a co je a co není správné. Právě Vy, na těchto církevních restitucích, jste prokázala sílu Vaší duše a schopnost na její popud jednat a nenechat se nikým a ničím zmanipulovat. Nepletla jste do toho ani ideologii, ani kamarádství s bývalými disidenty, ani sentiment, ani západem uctívané symboly, ale ani revoluční argumentace. U Vás jednoznačně platí výrok Leonarda da Vinchi: Duše sídlí v soudnosti a soudnost ve zdravém rozumu

  9. Je to skvela zprava samozrejme, ale je tu spousta dalsich veci, za tim se skryvaji mohem vetsi kousky jako plizivý vliv EU a to bude jeste mnohem tezsi boj..

  10. Obdivuji p.Procházkovou a smekám před její výdrží, že se nenechala srazit na kolena.
   Je to silná osobnost, měla by být naším vůdcem proti bezpráví a špíně, která se tu děje již tolik let!
   Určitě má kolem sebe skupinku lidi, kteří jsou stejného mínění, věří si a pomohli by jí větrat práci PS i senátu. Lidi půjdou za vámi!!!

  11. Jsem proti vrátit majetek církvím. Majetek, který si církev nárokuje, nezískala pouze z darů věřících. Myslím si, že jej získala hlavně křivárnami na těchto věřících, které prováděla církev v dobách minulých. A určitě je majetek církve prolit krví, kdy jej neprávem získala. Upalováním nevinných lidí, jejich utlačováním a vydíráním a následným přisvojením jejich majetku

  12. Mám obrovskou radost, že se opět povedlo aby zvítězil zdravý rozum
   i na půdě parlamentu. Díky Vám paní Lenko. Jsem věřící a za petici jsem se nejen podepsala,ale i modlila. Pak že Bůh není. Tady je jasná ukázka, toho co já stále říkám. JEN TO SE NÁM DĚJE, CO SI NECHÁME LÍBIT. Kéž by bylo podobných lidí jako jste Vy v tomto státě více!
   Moc a moc děkuji a budu se dál modlit,aby Vaše snaha nebyla marná.
   DĚKUJEME!!!!

  13. Spíše platí, že veřejnost byla podvedena a oklamána, neboť většina občanů rezignovala na zdravý rozum, když jsem četl, že restituce jsou ohroženy.

   Církevní restituce nejsou vůbec ohroženy. To mohl napsat jen bambula, který o tom nic neví. Naopak stát je ohrožen, že bude platit jako zběsilý. Již jsem zaregistroval, že některé subjekty, které připravovaný zákon č.580 měl vyřadit z restitucí, jako řeholníci, různé právnické osoby apd. již v tichosti v souladu s rozhodnutím ÚS, svůj majetek vysoudili viz. rok 2011 a 2012.
   Ústavní soud totiž před časem vydal závazné usnesení, že více jak 20ti letá nečinnost PČR, je proti ústavní a vydal dva možné návody jak stav řešit. Dohoda mezi Církví a státem nebo pokud ta dohoda nebude, možnost domáhat se vydání ukradeného majetku po 25.únoru 1948 soudní cestou, což před tím možné nebylo. ÚS soud proto pro potřebu soudů vydal i potřebnou judikaturu, které v poslední době např. využili Premonstráti a další církevní právní subjekty připravují podobné žaloby.
   Takže stát vydá ukradený majetek bez přijetí zákona č.580 a ještě bude řádně a pravidelně platit duchovní, včetně těch, kteří by od 1.1.2013 přišli o tuto možnost.
   Osobně nepřijetí zákona č. 580 vítám, neboť byl velmi nespravedlivý. Církvi by se vrátilo podle Duky jen 25-30% ukradeného majetku a 70% měla Církev darovat krajům a obcím. Měl se totiž dle dohody vydávat jen majetek státu, což vnímám jako hlubokou neúctu k dědictví našich předků, kteří odkazovali část a někdy i celý majetek Církvi pro potřebu Církve ve službě pro druhé, jako školy, nemocnice apd.

  14. Toto je diskuse jen pro fan club pohádkářky a neúspěšné kandidátky do Senátu, kde se mažou názory, které nepodporují názor totalitního myšlení. Vložil jsem dnes svůj příspěvek. Byl zde, to jsem kontroloval. Za dvě hodiny je pryč. Takže se zde porušuje Ústava a Listina práv, kde se konstatuje, že jedním ze základních principů právního státu je svobodné vyhledávání informací, jakákoliv cenzura je nepřípustná. No dcerka totalitního komunisty Procházky to má pravděpodobně v krvi, že názor oponentury se smaže. Bože chraň nás pře takovými lidmi. No, když někdo chce do politiky, tak musí mazat, aby jeho svatozář nepohasla.

  15. OMLUVA!

   Jak je možné, že to zde není a jen vložím protest, tak to zde je? Který patlal, to zde spravuje, že je to plně nefunkční? Že je zde cenzura, se samozřejmě omlouvám.

   • Prosímvás, ani jeden z vašich komentářů nebyl schválen, takže jste viděl pouze náhledy před schválením. Teď jsou komentáře schválené (což probíhá u nových přispěvatelů cca jednou denně) a vidíte tedy všechny po schválení. My ostatní (bohužel) též…

  16. Prosímvás, ani jeden z vašich komentářů nebyl schválen, takže jste viděl pouze náhledy před schválením. Teď jsou komentáře schválené (což probíhá u nových přispěvatelů cca jednou denně) a vidíte tedy všechny po schválení. My ostatní (bohužel) též…

   Martino
   Nerozumím, proč píšete “My ostatní (bohužel) též…“, když zde není přidána k Vašemu názoru faktická diskusní oponentura. Já také vidím ostatní komentáře a i když s nimi nesouhlasím, jsem rád, že zde jsou, neboť vypovídají o morálním a právním vědomí těch, kteří jak já rád konstatuji, rezignovali na zdravý rozum. Pokud někdo jen papouškuje něco o čem vůbec nic neví, pak je to směšné a nedůstojné. Já také nediskutuji o genové informaci v diskusích, když se jedná o odborně vědeckou záležitost, protože by mé příspěvky byly nejen trapné, ale doslova ostatní obtěžující. Tento stav pak provází diskusní vulgarita, která je internetu plná. Jak konstatuje sociolog F.Gál, na internet se chodí v diskusích “vyřádit“ cca.90% diskutujících.

   Uvedu jen jeden příklad zde z diskuse, který není vulgární, ale je to diskusní blábol:

   Ing Václav Kvapil on 3.10.2012 at 14.38 said:
   „Stop církevním restitucím výsledkem boje občanů proti zlodějně církevních hodnostářů.Je příkladem k následování při volbě změny politicko-ekonomického systému zastupitelské demokracie k přímé demokracii. Zastupitelská demokracie prezentovaná politickýmy stranami, trpí stejnou zlodějnou jako církevní restituce. V obou případech si někdo nárokuje právo na majetek a peníze které mu nepatří.“

   Pan ing. Kvapil by neměl dělat ostudu svému titulu. Pokud si někdo před jméno napíše ing., pak očekávám a právem určitou věrohodnost vysloveného názoru a nikoliv blábol, který nemá ani hlavu ani patu. Pan ing. Kvapil se mylně domnívá, že přímá demokracie znamená změnu v respektování práva a spravedlnosti a nastavení nového právního systému, kdy bude respektován stav, že zloděj má právo na majetek, který ukradl. Přímá demokracie je ovšem respekt a úcta k právu a spravedlnosti, kdy “lump“ v politice odstupuje na základě vůle voličů ihned a nikoliv jednou za 4 roky po volbách. Přímá demokracie je stav, kdy starostu si volí a odvolávají voliči a nikoliv zákulisní politické boje. Přímá demokracie ovšem není stav respektování krádeže, jak se domnívá pan Kvapil. Atd. Atd. Samozřejmě, že pokud nemám pana ing.Kvapila vnímat jako diskusního kecala, pak musí svá tvrzení doložit:

   „Zastupitelská demokracie prezentovaná politickýmy stranami, trpí stejnou zlodějnou jako církevní restituce. V obou případech si někdo nárokuje právo na majetek a peníze které mu nepatří.“

   A to na faktech, nikoliv na úrovni jedna paní povídla. Pan ing. Kvapil, ale není schopen nic doložit na faktech, proto žádná fakta nepředkládá a má tak podíl na celkové společenské, ale i virtuální internetové diskusní pokleslosti.

   Závěr:

   Že se komentáře cenzurují je pro mne nepřijatelné a že se cenzurují je zde veřejně přiznáno konstatováním, že komentáře před zveřejněním nebyly ještě schváleny, což je v rozporu s legislativou ČR.

   Listina práv a svobod je součástí Ústavy ČR
   Oddíl druhý Politická práva Čl. 17
   (1) Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny.
   (2) Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu.
   (3) Cenzura je nepřípustná.
   (4) Svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace lze omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.
   (5) Státní orgány a orgány územní samosprávy jsou povinny přiměřeným způsobem poskytovat informace o své činnosti. Podmínky a provedení stanoví zákon.
   Děkuji za pozornost a přeji prima den všem. Martino

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  *

  HTML tags are not allowed.